biala-sypialnia-dla-dziecka

Białe meble w pokoju dziecięcym

Czy pokój dziecięcy urządzony na biało do dobry pomysł?

Biały pokój dziecięcy

 

My, dorośli, lubimy porządek. Dzieci, wbrew pozorom, również. Nawet przedszkolaki. Jeśli dzieci przebywają w uporządkowanej przestrzeni, czują się bezpieczniej, mają poczucie sprawczości i kontroli nad swoim otoczeniem. A biały kolor w tym pomaga. Poprzez aranżację pokoju dziecięcego białymi meblami dziecko bez problemu dostrzega nawet małe zabawki na półce, w tym sam bałagan. Dlatego jestem za tym, aby białe meble pojawiły się w pokoju dziecięcym. Ale co z pozostałymi elementami?

pokoj-dzieciecy

Pokój dziecięcy urządzony na biało

Kontrowersyjnym jest urządzenie pokoju dziecięcego w całości na biało. Poza białymi meblami, ściany są białe, łóżko, zasłony, lampa, podłoga, wykładzina, artykuły dekoracyjne. Efekt jest olśniewający, przynajmniej dla dorosłych. Ale czy w oczach dzieci pokój urządzony na biały jest ich wymarzonym? Zdania są podzielone. Jakie są najczęściej wytaczane argumenty przeciwko białemu pokojowi dziecięcemu:

1. Narzucanie swojego gustu dzieciom

2. Tworzenie szpitala z pokoju dziecięcego

3. Negatywny wpływ białego koloru na dziecko

Odnieśmy się do nich:

Narzucanie swojego gustu dzieciom

Gust, inaczej smak, to poczucie piękna, subiektywna tendencja do wyższego oceniania pewnych wartości. Co wpływa na kształtowanie naszego gustu w kwestii aranżacji wnętrza? Edukacja, media, własna wrażliwość estetyczna? Można polemizować, starając się ułożyć czynniki najmocniej wpływające na nasz gust. W przypadku dzieci z pewnością istotnym czynnikiem jest gust rodziców oraz ich wrażliwość estetyczna. Te dwa elementy często znajdują się na przeciwstawnych biegunach. Naturalnym wyborem dziecka jest i będzie intensywny kolor, gdyż jest on widoczny. Aby dziecko mogło dostrzec biel, należy pokazać ten kolor. Najlepiej jest widoczne jako tło, np.  w postaci mebli lub ścian. Biel jest idealnym tłem do ekspozycji. Czy jednak należy tworzyć z bieli dominujący kolor?

dzieci-pokoj-dzieciecy

Tworzenie szpitala z pokoju dziecięcego

I tu przechodzimy do kolejnego zarzutu, który jest związany ze skojarzeniami osoby dorosłej. Dziecko nie łączy bieli ze szpitalem, o ile nie był w nim częstym gościem. Inna sprawa, że szpitale i oddziały dziecięce odchodzą od bieli na rzecz koloru. Zarzut tworzenia ze szpitala pokoju dziecięcego jest więc nietrafiony.

Negatywny wpływ białego pokoju dziecięcego

Dwa powyższe zarzuty prowadzą do ostatniego, najpoważniejszego.  Zdania na temat prawdziwości tezy są podzielone, tym bardziej, że trudno o badania wprost zajmujące się tematem wpływu białego pokoju dziecięcego na nastrój dziecka. W przypadku dorosłych białe wnętrze jest jednym ze sposobem walki z sezonowym spadkiem nastroju w sezonie zimowym w krajach skandynawskich (1). Tezę tę potwierdza przypadek  Kate Young, której przearanżowanie przestrzeni na biało pomogło się uporać z depresją (2). Z drugiej strony mamy badanie na temat związku kolorów publikowanych zdjęć na Instagramie z depresją. Okazało się, że osoby o obniżonym nastroju zamieszczają zdjęcia w odcieniach szarości(3). Biel to jednak nie szarość, więc możemy polemizować.

Powyższe argumenty mogą, a nie muszą mieć związku ze stawianą tezą. Faktem jest, że aranżacja pokoju w całości na biało wyłącza przestrzeń z naturalnego środowiska, w którym znajduje się wiele kolorów. Podczas gdy dorośli znają różne kolory świata, świadomie aranżując przestrzeń na biało, dzieci dopiero poznają świat. Jeśli dziecko ma kontakt z kolorami, aranżacja pokoju w całości na biało nie powinno stanowić dla niego ograniczenia w rozwoju. Jeśli mamy wątpliwości czy biały pokój dziecięcy sprawdzi się, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie białych ścian czy mebli, przy włączeniu kolorowych dodatków.

bialy-pokoj-dla-dziecka

Białe meble stanowią stylową ramę dla zabawek i stworzą dla nich naturalne tło. Na białych ścianach można zawiesić kolorowe obrazki. Sezonowo zmieniane, będą przykuwały uwagę.

Biel dla dziecka można za to pozostawić dla sypialni dziecięcej.

biale-lozko-dzieciece

Biały kolor działa uspokajająco, bez względu na wiek. Skoro to pomieszczenie powinno ułatwiać sen, biała sypialnia będzie zbawieniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

…………………..

1. https://www.theatlantic.com/health/archive/2017/03/seasonal-affective-disorder-mosaic/519495/

2. https://kateyoungdesign.com/2017/06/29/my-colourful-journey-to-a-white-interior/

3. http://www.independent.co.uk/news/science/depression-colour-blue-instagram-filters-social-media-university-vermont-research-study-a7882166.html

Dodaj komentarz