wieniec-swiateczny-z-pomarancza

Świąteczny wieniec – inspiracje

Świąteczny wieniec jest jedną z najbardziej popularnych ozdób związanych z Bożym Narodzeniem, zaraz po choince. Świąteczne wieńce są wieszane na ścianach, drzwiach wejściowych, podwieszane pod lampą, oraz winnych, mniej oczywistych miejscach, np. za oparciami krzeseł.

Wieniec świąteczny

Tradycja wieńców świątecznych jest rozpowszechniona na całym świecie. Jednak wykonanie wieńców jest różne – jest ono uzależnione od strefy klimatycznej. Trudno oczekiwać od mieszkańców krajów tropikalnych plecenie wianków świątecznych ze świerkowych gałązek. Świerkowe gałązki to cecha świątecznych wieńców naszego rejonu.

wieniec-na-sciane

tradycyjny-wieniec-swiateczny

wieniec-swieta

Wraz z globalizacją, przeplatania się różnych kultur i tradycji, wygląd wieńców ulega zmienia. Wcześniej tradycyjny wieniec świąteczny był wykonany z sezonowo dostępnych produktów: z wikliny, świerkowych gałązek, szyszek, orzechów, suszonych kwiatów, kłosów zboża oraz rajskich jabłuszek.
Obecnie, w zalewie świątecznych dekoracji, nowoczesny wieniec świąteczny mieni się sztucznymi ozdobami, kwiatami, bombkami, a nawet motywami etnicznymi. Odwagi dodają dekoratorzy wnętrz, którzy kuszą nowymi pomysłami i oryginalnymi aranżacjami wieńców.

Wybrałam warte uwagi pomysły na tradycyjne i lekko zmodyfikowane wieńce świąteczne. Większość z nich nie jest trudna w wykonaniu. Niektóre wymagają cierpliwości i zdolności manualnych. Jak widać, w Meblarni preferujemy tradycyjne wieńce świąteczne. W końcu inspirujemy się europejskimi tradycjami.

Wieniec na drzwi w stylu skandynawskim

Tradycyjny wieniec na drzwi najczęściej jest spleciony ze świerkowych gałązek. W towarzystwie czerwonych dodatków, ładnie kontrastuje się na tle ciemnych drzwi. Alternatywą dla świerkowego wieńca jest minimalistyczny wieniec w stylu skandynawskim. Zapleciony z wikliny, gałązek, bez ozdób, lub z przeplecioną wstążką, wygląda skromnie, prosto. A prostota przykuwa uwagę.

wieniec-z-wikliny wieniec-z-wikliny-projekt

wieniec-na-drzwi-z-wikliny

Biały wieniec świąteczny

Trend dominacji bieli we wnętrzach wpłyną również na wygląd świątecznych wieńców. Pojawiają się aranżację wieńców w całości wykonane z białych bombek, w towarzystwie wstążek, kwiatów gipsówki oraz bielonych szyszek. Moją propozycją jest biały wieniec świąteczny, którego kolor jest narzucony przez białą korę brzozy. Uzupełnieniem są bielone szyszki oraz srebrne bombki.

bialy-wieniec-swiateczny

Wieniec z mchu

Śmieję się w duchu, że to wieniec inspirowany moim ogrodem, w którym pozwalam rozrastać się poduszkom z mchu. Miękkie kobierce mchu, przeplecione suszoną trawą i wikliną, stworzyło naprawdę urokliwą kompozycję. Lubią takie połączenia.

wieniec-z-mchu-jak-zrobic

wieniec-z-mchu

Świąteczny wieniec z kwiatami

Kontynuacja motywów roślinnych, ale we współczesnym wydaniu. Oto wieńce, które zostały stworzone częściowo ze sztucznych materiałów. W -plecione kwiaty są sztuczne, ale ich jakość wykonania jest na tyle dobra, że do złudzenia przypominają prawdziwe.  To naprawdę piękne wieńce, stworzone do wnętrz w stylu prowansalskim.

wieniec-sztuczne-kwiaty

wieniec-swiateczny-zboze

Wieniec z papieru

Podstawa wieńca jest stworzona ze słomy, opleciona żyłką, aby jego faktura umożliwiana przyklejenie gorącym klejem kwiatów z papieru. Jest to wieniec w stylu shabby chic, pasujący do przecieranych mebli i zwiewnych dodatków.

wieniec-z-papieru

Najpiękniejsze wieńce są robione samodzielnie. Może nie wyglądają idealnie, ale są zrobione z miłością i myślą o naszych domach i rodzinie.

Dodaj komentarz